Położone nad brzegiem laguny miasto Aveiro to piękne miejsce z wodą w duszy i silną reprezentacją budynków stylu Art Novo i Art Deco.

Pejzaż miasta przecinają kanały, którymi można poruszać się na malowanych łodziach zwanych Moliceiros. Wspomniane portugalskie gondole pierwotnie były wykorzystywane wyłącznie do zbierania wodorostów. Ten zaś składający się z szlamu zgromadzonego w dnie "Ria", wysuszony i składowany jak kompost doskonale sprawdzał się jako nawóz w okolicznych piaszczystych glebach.

Ponieważ wodorosty były stopniowo zastępowane nawozami sztucznymi, działalność „gondolierów” w ciągu ostatniego stulecia uległa stopniowemu zanikowi. Obecnie łódki są wykorzystywane do wycieczek turystycznych.

 

Zdjęcie przedstawia gondolę na tle kamienic

 

W mieście jest wiele atrakcji: poczynają od XV-wiecznego klasztoru Jezusa (klasztoru z królewskimi powiązaniami, przepełnionym sztuką religijną w jego muzeum), ciesząc się niesamowitą podróżą przez kanały miasta w Moliceiro, nie zapominając o zarezerwowaniu odrobiny czasu na odwiedzenie naturalnie pięknych plaż Barra i Costa Nova (znanych z kolorowych domów) położonych kilka minut od centrum miasta.

 

 

Podczas wizyty w mieście obowiązkowo trzeba skorzystać z dostępnych walorów kulinarnych – świeżych i grillowanych ryb, skorupiaków, aż po specjał regionu: węgorze. Jeśli chodzi o słodycze, po prostu musicie skosztować słynnych owalnych ovos-moles (miękkich jajek), zwykle zapakowanych w małe drewniane beczółki lub w ciasto waflowe.

Szczególnie możemy Wam polecić:

  • Casa ZéZé (Avenida José Estevão, 707, Gafanha da Nazaré, Ilhavo 3830-036, Portugalia): świetne miejsce do spróbowania węgorzy.
  • Pastelaria Rossio (Rua de Joao Mendonca 16, Aveiro 3800-200, Portugalia): najlepsze miejsce w mieście, gdzie można spróbować świeżych ovos-moles.