Choć wiele osób spostrzeże, że dotknięty temat krąży na granicy gustu i podstawowej wiedzy o winie, to niewiele osób może w prosty sposób wyjaśnić jak w gąszczu butelek wybrać tę właściwą. Wielu idąc na skróty sięgnęło by po coś najdroższego, inni wybraliby ładną etykietę.

Nie omieszkałem zapytać naszego specjalistę Antonio Lencastre o radę – jak znaleźć idealne wino?

- Też chciałbym wiedzieć! Trzeba do tego odrobinę wprawy, ale to także nie gwarantuje dobrego wyniku. W odpowiedzi na to pytanie znajduje się sporo wiedzy na temat wina, regionu i kraju pochodzenia.

Tak miałem na początku z polskimi winami. Jeśli jadę do kraju i chcę spróbować ciekawego wina, jednocześnie nic nie wiedząc na temat wina z tego kraju… staram się zbierać informacje z etykiety (śmiech).

Szukam przede wszystkim czy posiadają apelację kontrolowanego pochodzenia – charakterystyczne D.O.C. To dla mnie pewnego rodzaju gwarancja jakości. Taka informacja mówi mi, że to wino było produkowane w kontrolowanym środowisku, z podstawowymi rodzajami winogron, tradycyjnymi metodami, reprezentującymi konkretny region.

Druga sprawa to zachowanie tradycji danego regionu, gwarancja tradycji, umożliwiająca rozpoznanie historycznych cech wina. W Portugalii zwracamy na to uwagę, bo po prostu mamy długą tradycję winiarską i wiele endemicznych odmian winogron. Bez pewnych podstaw, nie byłoby mierzalnych efektów.

A co z ceną wina?

To także istotna sprawa, ale cena może być bardzo myląca. To nie tajemnica, że możesz kupić drogie wino, które będzie niedobre (śmiech). Etykieta mówi o rodzajach winogron użytych do produkcji podpowiadając jakiego efektu możemy się spodziewać. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj korka użytego do produkcji.

Nie często jest to możliwe, ale jeśli mamy taką szansę, korek podpowie nam ile wspomniane wino może leżakować. Te z najkrótszym czasem posiadają zakrętki. Te z długim czasem leżakowania są zamykane jednolitym, dobrej jakości korkiem. Pozwala on na powolną, jednostajną wymianę tlenu co uwalnia zupełnie nowe aromaty i nuty smakowe. Portugalskie wina mają szansę być zamknięte najlepszym korkiem, bo produkujemy połowę światowej produkcji.

 

 

I tyle wystarczy?

Nie! Oczywiście, że nie! Podstawą powinna być wiedza o odmianach, regionach i klimacie. To pomoże nam znaleźć nie tylko idealne wino, ale także takie, które odpowiada naszym gustom. Tak naprawę musiałem się sporo nauczyć zanim byłem w stanie określić z jakim winem mam do czynienia. Mogę również polecić wycieczkę do wyspecjalizowanego sklepu bo choć łatwiej wziąć wino z półki w markecie, to nie wiele się o nim dowiemy.

 

 

Jeśli naszym celem jest znalezienie tego co lubimy, to musimy skonfrontować nasze oczekiwania ze specjalistą. We wszystkich winiarskich krajach ważny jest zarówno smak wina jak i okoliczności w jakich je spożywamy. Mówimy tu praktycznie o wszystkich aspektach takich jak rodzaj imprezy, atmosfera, goście, parowanie z podawanym jedzeniem i pora dnia!

Oprócz naszych subiektywnych gustów jest jeszcze wiele czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę. I czasem dobrze jest omówić to ze znawcą, który parę win spróbował. Po dość szczegółowym opisie, można otrzymać przepis na udane wino.

O ile oczywiście mamy okazję rozmawiać ze specjalistą z zamiłowania, a nie handlowcem, który sprzeda to co zostaje na magazynie (śmiech). Ryzyko jest tu dość mocno wliczone, dlatego przede wszystkim musimy próbować, próbować i jeszcze raz próbować. Wybierać to co nam smakuje i pasuje do okazji. To co gwarantuje nam jakość i zachowanie tradycji regionu!