Caldo Verde to jeden z tych wynalazków, który moim zdaniem w 100% wpisuje się w polski smak i gust.

Pyszna, wieprzowa kiełbasa chorizo, ziemniaki, cebula, czosnek, sól. Same proste i znane nam składniki. Jeden z nich okazał się dość zaskakujący. W dosłownym tłumaczeniu Zielona Zupa jest nazywana także portugalskim kapuśniakiem, tylko nie uświadczymy tam kapusty jaką znamy… Do przyrządzania tego dania stosuje się Couve Galega (kapustę galicyjską), która przypomina jarmuż. Wszystko to wydaje się dość zagmatwane, jednak wygląd tego warzywa wyjaśnia wszystko – palemka osiągająca średnio ponad metr wysokości zwieńczona baldachimem kapuścianych liści o smaku i wyglądzie jarmużu (są także okazy 2,5 metrowe!). Roślina ta jak sama nazwa mówi rośnie w Galicji i na terenie Portugalii, szczególnie w jej północnej części. Tajemnica przygotowania prawdziwego Caldo Verde to przede wszystkim sposób szatkowania liści. Portugalskie gospodynie starają się to robić jak najdrobniej. Wszystko przez krótki czas gotowania. Cienkie paseczki kapusty dodane do gotowego wywaru z ziemniaków i cebuli mają oddać smak, aromat i kolor, cały czas pozostając al dente – jednocześnie nie tracąc swoich cennych składników odżywczych. Warto dodać, że McDonalds podobnie jak Bifanę – portugalską kanapkę, również i to danie wprowadził do swojego menu! To bardzo ważna dla Portugalczyków potrawa, kiedyś przygotowywana przez mniej zamożnych, teraz jadana dosłownie wszędzie. W Polsce doskonałym zamiennikiem okazuje się wielokrotnie przytaczany wcześniej jarmuż. Co ciekawe, oba gatunki – swojski jarmuż i kapusta galicyjska zaliczają się do tzw. Superfoods czyli kategorii produktów o wyjątkowych właściwościach lub skumulowanych składnikach odżywczych. Samo zdrowie! Do tego gdy zwieńczymy zieloną zupę przysmażonym chorizo i skropimy dobrą oliwą z oliwek np. z odmiany Cordovil, wtedy dopiero mamy do czynienia z super jedzeniem!  

Spróbuj tego w domu!

  • 1 cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 chorizo z czarnej świni iberyjskiej 200g,
  • 1,5 l wody,
  • 150 ml oliwy z oliwek Vila Flor,
  • 400 gram jarmużu,
  • 500 gram ziemniaków,
  • sól i wędzona papryka do smaku.
Wlej do głębokiego garnka oliwę z oliwek, wsyp pokrojoną w kostkę cebulę. Zeszklij ją i dodaj pokrojony w kawałeczki czosnek. Trzeba go odrobinę podsmażyć razem z cebulą, jednak musisz uważać, aby się nie przypalił – wtedy będzie gorzki. Do całości wsypujemy 500 g pokrojonych w kostki ziemniaków. Całość zalewamy wodą i gotujemy do momentu aż ziemniaki będą miękkie (około 20 minut). W międzyczasie pokrój chorizo na plasterki i podsmaż delikatnie na patelni. Zostaw parę usmażonych plastrów do dekoracji. Gdy ziemniaki będą miękkie, przerzuć 1/4 kostek do osobnego naczynia, resztę zmiksuj na gładką masę. Teraz wrzuć do zupy pokrojony w cieniutkie paski jarmuż, pozostałe ziemniaki oraz chorizo. Co istotne, jarmuż powinien być pozbawiony twardych łodyżek. Całość przykryj i gotuj przez 6 minut. Gotowe!
Zupę podawaj w ceramicznych miseczkach, na wierzch ułóż parę plastrów przyrumienionego chorizo i posyp według gustu czerwoną papryką.

Smacznego!