Azul czyli po prostu niebieski… W Portugalii na malowanych, ceramicznych płytkach zwanych Azulejos wypełnia fasady kościołów,  wnętrza i ściany budynków. Dzięki nim nawet mały skrawek przestrzeni zamienia się w dzieło sztuki i staje się wyjątkowy.

  Nazwa Azulejos ma dwojakie znaczenie. Pierwsze z nich to nawiązanie do słowa azul – czyli koloru niebieskiego, bo ten dominuje na wszystkich ceramicznych płytkach. Druga teoria przedstawia arabskie korzenie nazwy i łączy się z okresem panowania Maurów. Ci przywiedli do Hiszpanii i Portugalii arabskie techniki zdobnicze. Azzelij (lub al zuleycha, al zuléija, al zulaiju, al zulaco) oznacza po prostu mały gładki kamień. Właśnie ten zwrot był stosowany w odniesieniu do elementów mozaik bizantyjskich spotykanych na Bliskim Wschodzie. Pracochłonne i majestatyczne zdobienia wynikały z tendencji w sztuce do zapełniania wolnej przestrzeni obiektów mocno zakorzenionej w Islamie. Podejście zwane horror vacui mocno zakorzeniło się w portugalskiej estetyce i przeniosło się na wszystkie sfery życia. Azulejos mają także zastosowanie praktyczne. Wszystkie płytki są pokrywane nieprzepuszczalną warstwą szkliwa, co sprawia że są bardzo łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji.

Ich różnorodność jest powalająca. Przedstawiają bitwy, ważne wydarzenia historyczne, znane postaci, religijne ikony, zwykłe codzienne czynności, faunę i florę, rozległe krajobrazy, podróże wielkich odkrywców. Stanowią tabliczki nazw ulic, zdobią wnętrza kuchni, łazienek, korytarzy, uliczne mury, stacje metra – są po prostu wszędzie.   Choć ich europejską produkcję na szerszą skalę zapoczątkowali Hiszpanie. Jednak po wizycie portugalskiego króla Manuela I Szczęśliwego, zakorzenił je na dobre w Portugalii. Władca zachwycił się ilością wzorów i nowych technik wytwarzania. Po setkach lat pracy wielu pokoleń to właśnie ten kraj stał się symbolem azulejos. W końcu wielowiekowa tradycja i spójne podejście doprowadziły do tego, że wszystkie miasta stopniowo pokrywały się niebieskimi lub kolorowymi płytkami. Co ciekawe istnieje aż 13 rodzajów podzielonych na tematykę i rodzaj zdobienia.