Drzewo figowca, a tym samym jego owocostan to jedne z najszybciej „udomowionych” i wykorzystywanych na masową skalę roślin. Gdyby szczegółowo przyjrzeć się fidze, to tak naprawdę znana nam wszystkim zielona, brązowa lub fioletowa sakiewka nie jest sama w sobie owocem, a jedynie jego mięsistą osłoną.

Faktycznymi owocami są chrupiące kuleczki upakowane w rozrośnięty kwiatostan. Ze względu na jej słodki i wyjątkowy smak wykorzystuje się ją do przetworów, jako dodatek do ciast, surowiec do produkcji alkoholu, lub zjada się ją surową bez dodatków – świeżą lub suszoną.

Każdy kto choć raz dotknął figę zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo jest delikatna. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych owoców, ta może dojrzewać wyłącznie na drzewie. Dlatego też zrywa się w pełni wyrośnięte i wybarwione owoce, które są narażone na działanie pleśni i owadów. Pełną świeżość zachowują zaledwie 7-10 dni.

Najlepszym sposobem, aby zachować ich właściwości jest suszenie i przebieg tego procesu będzie wpływał na jakość końcowego produktu. Owocostany suszy się w temperaturze od 50 do 70 st. C. w zależności od gatunku. Nie powinno się stosować żadnych dodatków chemicznych, w tym siarki gdyż naturalny cukier sam zadziała jak konserwant. Pomimo tego wielu producentów wspomaga się sztucznymi dodatkami lub mączką kukurydzianą, aby przyśpieszyć produkcję.

Figi mają wiele zalet. Zawierają między innymi witaminy: C, B1, B2, B6, PP, a także prowitaminę A. Ze względu na zawarte w nich żelazo pomagają leczyć anemię. Mają potężną dawkę wapnia oraz sporo fosforu. Dlatego szczególnie poleca się je dla osób ze schorzeniami kości, w tym osteoporozą. Wdrożenie ich do codziennej diety pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu oraz dostarczają potrzebny magnez działający kojąco na nasz układ nerwowy.

W postaci suszonej mają dużą wartość energetyczną i zawierają łatwo przyswajalne cukry proste, są więc dobrym pożywieniem dla sportowców i ludzi ciężko pracujących.

Przejdź na stronę amesa.pl i sprawdź nasze słodkie, niesiarkowane, hiszpańskie, suszone figi!