Portugalczycy podobnie jak Polacy uwielbiają święta. Kochają też słodkości i z tej miłości powstał tradycyjny, wielkanocny Folar da Pascoa.

To drożdżowe ciasto serwowane na słodko lub z wytrawnymi dodatkami. Oprócz charakterystycznego jajka w skorupce ukrytego na wierzchołku chlebka, możemy znaleźć tam w zależności od wersji owocowe konfitury, bakalie, korzenne przyprawy lub nawet kiełbasę z cebulą.

Mawia się, że ilu Portugalczyków tyle rodzajów Folar da Pascoa. Faktycznie różnorodność tej receptury jest wręcz powalająca. My przygotowaliśmy dla Was tradycyjny przepis z dodatkiem cynamonu. Z pewnością zachwyci niejedno podniebienie. Doskonały do kawy lub odrobiny wina Porto.

Składniki:

20 g  świeżych drożdży piekarskich,

600 g mąki tortowej,

200 ml ciepłego mleka,

50 g cukru,

125 g masła,

1 łyżeczka cynamonu,

1 łyżeczka suszone kopru włoskiego,

5 jajek, jedno z nich ugotowane,

Szczypta soli,

Jedno żółtko do pokrycia ciasta.

  1. Rozpuścić drożdże w 100 ml ciepłego, ale nie gorącego mleka, dodać do gotowego płynu 100g mąki i bardzo dokładnie wymieszać. Pozostawić do wyrośnięcia na dwie godziny.
  2. Po dwóch godzinach wymieszać mikserem pozostałą mąkę, masło, cukier, cynamon, koper włoski, surowe jajka oraz szczyptę soli – po uzyskaniu jednolitej masy małymi porcjami wlewać pozostałą część mleka, aż do uzyskania gładkiego ciasta bez grudek.
  3. Do gotowego ciasta dodać przygotowany wcześniej rozczyn drożdżowy i powoli wyrabiać ręcznie aż do całkowitego połączenia.
  4. Gdy składniki zostaną dokładnie wymieszane, trzeba pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia – masa powinna dwukrotnie zwiększyć objętość – zajmuje to w przybliżeniu około 1 godziny.
  5. Wytnij odrobinę ciasta i odłóż na bok. Z gotowej wyrośniętej masy uformuj kulę. Na szczycie zrób niewielkie wgłębienie, w które wkładamy gotowane jajko. Z pozostałej wyciętej części uformuj dwa wałki i nakryj nimi gotowane jajko, łącząc je z ciastem.
  6. Tak przygotowane ciasto pokryj rozmieszanym żółtkiem i włóż do piekarnika nagrzanego do temp. 200 st. C. na 25 minut.